Знайдено спосіб перемогти старіння


Опубликованно 16.04.2018 01:40

Знайдено спосіб перемогти старіння

Вчені Університету Кентуккі з'ясували, що підвищена активність гена, що відповідає за регуляцію обміну кальцію в нейронах гіпокампу, запобігає вікові зміни в мозку ссавців. Стаття біологів опублікована в Journal of Neuroscience, повідомляє EurekAlert!.

Дослідження провели на щурах, мозок яких з допомогою вірусних векторів була доставлена потрібна ДНК.

Вікові зміни концентрації іонів кальцію (Ca2+) у нервових клітинах — ознака старіння мозку ссавців. Порушення кальцієвого обміну зв'язується з погіршенням когнітивних функцій (пам'яті, уваги, орієнтації в просторі). Вчені припускали, що зниження активності гена FKBP1b, що кодує білок FKBP1b, — одна з причин зміни вмісту кальцію в нейронах.

FKBP1b — з'єднання, яке перешкоджає вивільнення іонів кальцію з внутрішньоклітинних органел (саркоплазматического і ендоплазматичного ретикулумов). Результати попередніх досліджень показали, що блокування активності гена FKBP1b в клітинах гіпокампу молодих щурів призводить до прояву такої ознаки старіння, як підсилений струм кальцію через клітинні мембрани, і це порушує процес збудливості клітин. Однак зі старістю пов'язані і інші клітинні процеси (утворення синапсів, зростання нейронів), зв'язок яких з FKBP1b досі не була показана.

В ході дослідження Університету Кентуккі в клітини гіпокампа 13-місячних і 19-місячних щурів доставлялися аденовірусні вектори (кільцеві молекули ДНК, витягнуті з аденовірусів), що містять додаткову копію гена FKBP1b. Всього було використано 52 гризуна, яких протягом декількох днів навчали знаходити вихід із заповненого водою лабіринту. У віці 21 місяця тварин умертвили і проаналізували клітини гіпокампа на вміст РНК (продуктів генів).

Виявилося, що підвищена активність FKBP1b дозволяла краще вирішувати завдання на просторову пам'ять старим щурам, ніж тваринам, яким замість цільового гена вводилася ДНК, що кодує зелений флуоресцентний білок. Крім цього, 876 2 342 генів, активність яких змінювалася з віком, реагували на додаткову копію FKBP1b. При цьому майже всі такі гени повністю відновлювали свої функції.Більше важливих новин в Telegram-каналі «Стрічка дня». Підписуйся!Категория: Наука